Dnes je 21. června 2024

Všerubský šikula 2015 aneb 4. ročník soutěží a her

V neděli 4. 10. 2015 jsme pro všechny děti i dospělé ze Všerub i blízkého a dalekého okolí zorganizovali již 4. ročník „Všerubského šikuly“. I přes nepříznivé počasí (chvílemi padaly z nebe drobné dešťové kapky) si na startovní čáru našlo cestu celkem 106 účastníků. Celkem na jedenácti stanovištích rozmístěných po Všerubech si všichni mohli vyzkoušet, jak jsou šikovní. Na startu na fotbalovém hřišti si každý při souboji s elektrickým proudem vyzkoušel, jak má pevnou ruku a hned vedle na dětském hřišti, jak je schopen přelézt, podlézt, překročit různě natažené provázky a přitom nezazvonit na rolničku. U kapličky proběhla zkouška paměti a na hřišti u školy zase zkouška pevné ruky – tentokrát slalom se lžící s pingpongovým míčkem. V „nových Klunkách“ si každý vyzkoušel házení zavazadla na cíl. Na náměstí (asi nejpovedenější úkol) si ti větší navlékli na záda kýbl upravený jako batoh a zkoušeli si do něj přes hlavu hodit tenisáky. Úkol na první pohled jednoduchý, ale výsledek podstatně složitější - tenisáky se spíše kutálely po náměstí, než aby byly uklizené v kýbli. Nejmenší účastníci házeli míčky do kýble postaveného na zemi. V parku za městským úřadem každý dostal kladívko a hřebík (odpovídající věku) a musel ho zatlouci do dřevěného hranolu. U hasičárny klasika – střelba z foukačky a bowling za pomoci hasičské hadice – většina z nás zjistila, že hodit hadici přesně na cíl také není nic jednoduchého, nebo nám „civilistům“ spíše chybí trénink. U kostela jsme se procházeli, či spíše pokoušeli projít (většina stejně padala hned po prvním krůčku) po napnutém upevňovacím pásu (tzv. kurtu). A na posledním stanovišti poslepu pouze za využití hmatu si každý složil předem dané slovo.

Všichni šikulové byli rozděleni podle věku

Všichni závodníci byli rozděleni dle věku do několika kategorií. Po absolvování všech disciplín jsme sečetli body a vyhlásili v každé kategorii tři nejlepší účastníky. A jak vše nakonec dopadlo?
 
Kategorie 0 – 3 roky – 10 závodníků – oceněni všichni závodníci
Kategorie 4 – 6 let – 26 závodníků – 1. místo Daník Marek (Všeruby), 2. místo Vládík Krákora (Vlčtejn), 3. místo Stela Kvasničková (Všeruby)
Kategorie 7 – 9 let – 21 závodníků – 1. místo Vašík Široký, 2. - 3. místo Sofie Servinská, 2. – 3. místo Julinka Menčíková (všichni Všeruby)
Kategorie 10 – 12 let – 13 závodníků – 1. místo Kryštof Kučera, 2. místo David Ornst, 3. místo Anežka Káňová (všichni Všeruby)
Kategorie 13 – 15 let – 4 závodníci – 1. místo Matěj Pražma, 2. místo Honza Pražma, 3. místo Štěpánka Káňová (všichni Všeruby)
Kategorie nad 16 let – 32 závodníků – 1. místo Honza Foltýn (Plzeň), 2. místo Michaela Foltýnová, 3. místo Jarda Frána (oba Všeruby)

Každý správný šikula pije mléko

Všichni vítězové byli odměněni diplomem a věcnou cenou, v dětských kategoriích byli odměněni všichni účastníci – všichni dostali drobné ceny a mléčné nápoje od společnosti MILKNATUR, ve dvou nejmenších kategoriích dostali navíc všichni čestné uznání.

Bez těchto šikulů by Všerubský šikula nikdy nebyl

Velké poděkování patří všem kamarádům a známým, kteří strávili celé odpoledne na různých stanovištích po Všerubech. Konkrétně děkujeme Kačence a Elišce, Marcele Brixi a paní Kortusové, Vlastě, mladší Kostě a její kamarádce, Zdeňkovi a Petrovi, příslušníkům SDH Všeruby – Jardovi, Vaškovi, Majdě a Martinovi, Janině a Pavlovi, Honzovi, Lence, Silvě a Petrovi, a Honzovi za fotky. Velký dík patří také panu Šrámkovi ze společnosti Milknatur za mléčné odměny pro naše nejmenší.

Velké poděkování z mé strany patří sousedkám Dáše a Míše a mé manželce Kátě za to, že právě ony tři letošního šikulu kompletně připravily – vymyslely disciplíny, sehnaly potřebné propriety a zajistily ceny.
 
Fotografie můžete shlédnout ZDE
 
Kompletní výsledky ZDE

Václav Červenka